Alapdarabok a Vateráról – Az alapdarab örök darab?

cikkek

Egy ideje foglalkoztat az örök darabok témája. Mit hívunk örök darabnak? Mit várunk egy örök darabtól? És mekkora az átfedés az alapdarabok és az örök darabok között? Ebben a cikkben erről olvashattok, kommentben pedig várom a ti meglátásaitokat is. Beszélgessünk a témáról!

Mi az az alapdarab? Egy kis ismétlés

Hogy mik azok az alapdarabok, és miért van helyük minden ruhatárban, arról ebben a korábbi cikkben részletesen is írtam – köszönhetően a Vatera.hu-val való együttműködésünknek. A Vatera.hu-n sokan vásárolnak antik tárgyakat, könyveket, de a a ruhák között is kincsekre lehet bukkanni.

Csak röviden összefoglalva: az alapdarabok adják a ruhatár bázisát, többnyire egyszerű szabású, jó minőségű darabokról van szó, amelyeket egymással, de egy extrább darabbal is jól lehet kombinálni.

Arra is rájöttem az évek alatt, hogy mindenkinek más lesz az alapdarabja. Sokfélék vagyunk, épp ilyen sokféle az öltözködési stílusunk is, nincsenek receptek, nincsenek mindenkire érvényes szabályok. Nem könnyű, de mindenkinek magának kell rájönnie arra, neki mi számít alapdarabnak.

A cikksorozat korábbi részeit itt olvashatjátok el:

Hogyan fedezd fel és fejezd ki a stílusodat?

Megéri ez a ruha az árát? A cost per wear mutató

Kiváló minőségű hazai konfekcióra lenne szükség?

Az örök darab kifejezéssel sokszor akkor találkozom, amikor a fenntartható divatról, azon belül is a hazai márkákról beszélgetek. A vásárlók kiváló minőségű, örök darabokra vágynak, amelyeket sok-sok évig viselhetnek, mert nem mennek tönkre, jó a szabásuk, a tartásuk, az anyaguk, jól kombinálhatók, satöbbi.

Sokszor volt olyan érzésem, hogy jó lenne, ha ezek az örök darabok nem kerülnének nagyon sokba, amire szerintem a nagyobb tételben történő gyártás lehet a megoldás.

A veletek és a hazai fenntartható márkák képviselőivel folytatott sok-sok beszélgetés után arra a következtetésre jutottam, hogy sok esetben valójában az alapdarabokat keresitek. És ami még eszembe jutott, hogy nagy szükség lenne itthon a jó minőségű hazai konfekcióra, ami nem a kilencvenes években ragadt, hanem érti a 2020-as évek ruhavásárlóinak igényeit.

De mi az az örök darab?

Én a következőket fogalmaztam meg az örök darabokkal kapcsolatban:

1. Örök darab az, ami hosszú ideig bírja,

  • mert nagyon jó minőségű;
  • igaz, nem olyan extrán jó minőségű, ami nem baj, mert nem viseljük rendszeresen, viszont bírja az állást a szekrényben;
  • mert odafigyelünk az ápolására.

2. Örök darab az, ami időtlen, azaz

  • vagy klasszikus stílusú;
  • vagy statement darab, azaz trendeken kívüli.

3. Örök darab az, ami jól kombinálható,

  • így a viselője 20 és 60 évesen is be tudja illeszteni az adott a gardróbjába;
  • különböző kiegészítőkkel más-más arcát mutatja.

4. Örök darab, ami tökéletesen illik a viselőjéhezakinek

  • a méretei nem változnak, így évtizedekig tudja viselni az adott holmit;
  • változhat az alakja, mert az adott ruhadarab nem testre szabott, így több testmérethez is idomul;
  • kiforrott a stílusa régóta, így 20 és 60 évesen is be tudja illeszteni az adott darabot a gardróbjába;
  • egyszerűen jó kedve lesz attól a ruhadarabtól évtizedekkel azután is, hogy megvásárolta.

 

Az örök darab szerintetek olyan…

Az Instagramon is feltettem azt a kérdést, hogy mi számít örök darabnak. Voltak, akik konkrét ruhadarabokkal írták le, de inkább azokat a gondolatokat osztom meg, ahol általánosabban írtak az örök darabokról.

„Az, amire ránézel, és azt gondolod: ‘Ennyit nem fog változni az ízlésem, hogy ezt valaha is elengedjem’.”

„Az első darab, amihez nyúlok, ha semmihez sincs kedvem.”

„Olyan szerelemdarab, amit az idők végezetéig hordanék.”

„Mindig mindenhova jó, függetlenül attól, hogy 20 vagy 60 éves vagyok.”

„Amiben szépnek érzem magam.”

„Letisztult, önmagában is viselhető, de jól variálható is.”

„Kortól, korszaktól és évszaktól függetlenül is kihasználható.”

„Ami tényleg a viselő saját stílusa, nem trend, nem rábeszélés, hanem a személyiségének kivetülése.”

„Stílusodhoz, alkatodhoz illik, trendnélküli, időtlen ÉS jó a minősége.”

„Amire ha ránézel, nem tudod megmondani, melyik évben lett divat.”

„Minden embernek más és más. A legfontosabb, hogy én érezzem annak.”

Ezután a Környezettudatos ruhatár zárt csoportomba is bedobtam a témát, és nagyon izgalmas beszélgetés alakult ki az örök darabokkal kapcsolatban.

 

Mi a különbség az alapdarab és az örök darab között?

Egy újonnan vásárolt jó minőségű ceruzanadrág vagy fehér ing tökéletes alapdarabok.

Egy fehér ing, amit egy mesterszabó készített nekünk, minden négyzetcentijében tökéletesen passzol hozzánk és a ruhatárunkhoz, alapdarabból örök darabbá válhat. A nagymamánktól vagy édesanyánktól örökölt kis fekete, bőrtáska, jól szabott szoknya vagy blézer szintén lehet alapdarab és örök darab is.

Az esküvőnkre vásárolt különleges magas sarkú inkább örök darab. A mindennapi ruhatárba nehezen beilleszthető, inkább alkalmakon kerül elő.

Az alapdarab és örök darab között talán az a legnagyobb különbség, hogy az örök darabokhoz érzelmek, történetek, emlékek kötnek bennünket.

Éppen ezért lehetetlen előre megmondani, hogy mely darabokból lesznek örök darabok, és pont ezért nagyon nehéz megválni is tőlük. Ha pedig valaki érzelmileg kifejezetten kötődik a tárgyakhoz – ez esetben a ruhadarabokhoz –, azt veheti észre, hogy tele van a szekrénye emlékeket őrző örök darabokkal.

Örök darab bármi lehet. Az is, amit személyre szabottan készítettél magadnak, és az is, amit a Vaterán vásároltál pár száz forintért. A lényeg, hogy a sok-sok szempont mellett a szívedhez is nőjön.

A fotókat Séllei Lilla készítette.

Vélemény, hozzászólás?